Acıbadem Nedir? Ne işe Yarar?

Badem ağacının iki tür meyvesi vardır. Acı badem ve tatlı badem. Acı bademin, tatlı bademe göre yağı azdır. Acı bademde, tatlı badem de az miktar da bulunan siyanidirik asit glikozit amygdalin % 9 oranındadır. Siyanidirik asit glikozit amygdalin zehirli bir maddedir. Acı badem bir meyve ya da kuruyemiş değildir. 10 adet acı badem yemek bağırsakları bozabilir, 20 adet ise zehirlenmelere sebep olabilir. Bundan dolayı bilinçsiz bir şekilde tüketilmemelidir. Ancak önerildiği miktarda tüketilen acı badem sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Acı badem neye iyi gelir?

Acı badem, kan şekerini dengeleyebilir. Diyabete iyi gelebilir. Kuru öksürüğe iyi gelir, öksürük için kullanılabilir. Böbrek ve karaciğer de oluşan tıkanıkları açabilir. Sindirime iyi gelebilir.

Akciğer ve göğüs hastalıkları sebebi ile meydana gelen kan tükürülmesine karşı acı bademin faydası vardır. Dalak ve göğüste bulunan ağrıları hafifletebilir.

Acı bademden elde edilen acıbadem yağı cilt problemlerinde kullanılabilir. Güneş yanığı, cilt kuruluğu, cilt bakımı, cilt çatlakları için kullanılabilir. Hamilelikte meydana gelen cilt çatlaklarında da kullanılabilir. Cildin nemini artırabilir. Bu yağlarda öksürük içib, şekeri dengelemek için de kullanılabilir. Ancak fazla kullanılması durumunda zehirlenmeler meydana gelebilir. Bundan dolayı 10 damadan fazla kullanmayınız.

Acı badem, saç bakımı için kullanılabilir. Saç sökülmesi, saç derisinde meydana gelen enfeksiyonlar, kepek problemleri gibi saç problemlerinde kullanılır. Saçları dolgunlaştırır. Saçların yumuşamasına yardımcı olur.