Akasya Çiçeği Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Akasya Çiçeği diğer bir adı ile salkım çiçeği baklagillerdendir. Bir gölge ağacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri çok güzel kokar ve çiçekler doğal tedavi yöntemlerinde uzun zamandır kullanılmaktadır.

İçerisinde Asparagin, robinin, tanen, indican, agaciin, metil eteri, indul, benzaldehid, antranil asidi, amigdalin, globulin, fitosterin, stigmasterin bulunan Akasya çiçeğinin bilinen pek çok faydası vardır.

Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Akasya çiçeği mide de meydana gelen yanma, ekşime gibi rahatsızlıkları azaltabilir, mide ülseri tedavinde kullanılabilir. Karaciğerde üretimi yapılan safranın miktarını artırabilir, ince bağırsakta bulunan yağların parçalanmasına kolaylık sağlayabilir. Eğer kişi ishal ise ishali durdurabilir. İdrar sökücü özelliği vardır, böbrekleri temizleme de ve iltihabı azaltmada kullanılabilir.

Akasya çiçeğinin ağrı kesici özelliği vardır. Güzel kokusuyla özellikle baş ağrısı, migren gibi ağrıları hafifletebilir. Kişiyi sakinleştirebilir. Gerginliği azaltabilir. Uykuyu düzene sokabilir Yine diş ağrısını, eklem ağrılarını hafifletebilir.

Akasyanın ter attırma özelliği vardır. Akasya çiçeği kişiye vereceği yoğun terleme ile vücuttan toksinleri, ödemleri ve mikropları atabilir. İltihap önleyici bir etkiye sahiptir.

Akasya çiçeği soğuk algınlığı, öksürük, boğmaca gibi rahatsızlıklarda uzun zamandır kullanıldığı bilinmektedir. Ateşi düşürebilir. Solunum yolu ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelebilir.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki Akasya çiçeğinin içerisinde bulunan alkaloitler zehir etkisi taşımaktadır. Sık ve çok tüketmek kişiye zarar verebilir. Bundan dolayı kullanmadan önce iyice araştırmalı ve ölçülerini öğrenmelisiniz.