E SİGARA ZARARLI MI?
E sigara yahut diğer adıyla elektronik sigara, her geçen gün daha da popüler hale geliyor ve ülkemizde her ne kadar yasaklı bir ürün olsa da kimsenin ona ulaşmakta zorlanmadığı da bir gerçek. Ancak bu ürüne hiç el atmamış olanlar muhtemelen e sigara zararlı mı sorusunu kendilerine soruyorlardır çünkü bu konuda dolaşan dedikodular e sigaranın adeta bir zehir olduğunu söylüyorlar. Halbuki gerçek bundan çok daha farklı ve size işin esasını açıklamaya da karar verdik.
E sigara sağlığa zararlı bir ürün ve bu konuda herhangi bir çelişki bulunmuyor. Fakat bu konuda en dikkat edilmesi gereken şey, e sigaranın zararlı olmasına karşın sigara kadar zararlı olmaması. Pek çok e sigara tüketicisi de zaten size bundan bahsedecektir ve e sigaranın hiç sigara içmeyen kişiler için zararlı olmasına karşın sigarayı bırakarak bu ürüne geçiş yapan kişiler için aslında daha az zarar sahibi olduğunu belirtecektir. Dolayısıyla e sigara tamamen zararsız bir ürün demek mümkün olmasa da sigaradan aldığınız binlerce zararlı kimyasalın aksine çok daha masum içeriklere sahip.
Bu ürünün içerisinde kullanılan ve likit olarak adlandırılan sıvı, propilen glikol ve bitkisel gliserin kullanılarak hazırlanıyor. Her iki ürün konusunda yapılan araştırmalar, alerjisi olan kişiler haricinde herhangi bir zararın olmadığını gösteriyorlar ve bu nedenle e sigara temel olarak güvenli bir içim sağlıyor denilebilir. Cihazın çalışma prensibi ise sigaranın aksine yanma sonucunca ortaya çıkan dumanın değil, kaynama sonrasında ortaya çıkan buharın çekilmesine dayanıyor. Yani e sigara ürünlerinde duman değil buhar çekmek mümkün oluyor.
Likitlerin içerisine eklenen nikotin ve aroma vericiler sayesinde sigara içenlerin nikotin ihtiyaçları karşılanırken, aroma vericiler ile daha iyi bir içim keyfi elde edilebiliyor. Nikotinin saf olması halinde zehirleyici etkisinin olabilmesi sebebiyle nikotine pek el değdirmemek gerektiğini de aklınızda bulundurmalısınız. Likitin içerisindeki aroma verici maddeler ise aslında %5 oranında kullanılmalarına karşın en zararlı faktör denilebilir. Ancak düşük oranda kullanılmaları ve bazılarının hiç aroma kullanmaması onun zararlarının gözardı edilmesini sağlayabiliyor.
Likitlerin insan vücuduna verebileceği zararlara dair çalışmalar devam ediyor ancak şimdilik bazı ev hayvanlarına zararlı olabilmesi ve kötü bakılan pillerin patlayabilmesi gibi durumlar haricinde ciddi bir şey bulunmuş değil. Sigaraya oranla %95 oranında azaltılmış bir zarar ihtimalinin olduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Tiryakilere ilk e-sigara tavsiyesi

İngiltere’de yapılan bir çalışmada elektonik sigaraların tütünden yüzde 95 daha az zararlı olduğu sonucuna varıldı.
Çalışmada ilk kez İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi ileride sigarayı bırakmak isteyenlere e-sigara reçete edilmesi tavsiye ediliyor.
Araştırma raporunu kaleme alanlardan biri de King’s College London’dan Profesör Ann McNeill.
Profesör, e-sigara kullanımının önemli değişiklikler yaratabileceğini savunuyor ve “Bugün İngiltere’de her yıl 80 bin kişi sigara kullanımına bağlı olarak hayatını kaybediyor. Eğer sigara içen herkes e-sigaraya geçerse, ölümlerin sayısı 4 bine kadar düşebilir” değerlendirmesinde bulunuyor.
McNeill, bunun azami tahmin olduğunu ve ölümlerin çok daha azalabileceğini vurguluyor.
Raporda e-sigara kullanımının çocukları özendirdiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığı da belirtiliyor.
‘E-sigaraların daha az zararlı olduğu bilinmiyor’

Çalışmaya göre ayrıca İngiltere nüfusunun yarısı e-sigaraların gerçek sigaralardan daha az zararlı olduğunu bilmiyor.
İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu’ndan Profesör Kevin Fenton, “zararlı varsayımlar” yapıldığını ve bu varsayımlarla mücadele edilmesi gerektiğini söylüyor:
“E-sigaralar tamamen zararsız değil ancak gerçek sigaralarla karşılaştırıldığında, çok daha az zararlı oldukları kanıtlandı. Sorun insanların e-sigaraları en az gerçek sigaralar kadar zararlı görmesi. Bu durum milyonlarca kişinin e-sigaraya geçerek sigarayı bırakmasına engel oluyor olabilir.”
Rapor aynı zamanda e-sigaranın İngiltere’de sigarayı bırakmak için en çok başvurulan yöntem olduğunu da kaydediyor.