Erken Menopoz Belirtileri ve Erken Menopoz Sebepleri Nelerdir

Menopoz, kadınların rahim ve yumurtalık organlarında gerçekleşen, üreme fonksiyonunun işlevini, çeşitli nedenlere bağlı olarak sonlandırmasıdır. Kadınlar her ay düzenli şekilde, 28 günlük periyotlarla Regl (adet Kanaması) görürler.

Günümüzde adet kanamasının sona erme yaşı 45 ile 55 arasında değişiklik gösterir. Ancak yapılan araştırmalar sonucu, bazı etkenler nedeniyle kadınların Erken Menopoza (yumurtalıkların erken yaşlanması) girdiğini ve 18 – 35 yaş aralığında gerçekleştiğini ortaya koymuştur.

Erken menopoz belirtileri ile karşılaşmamızın çok çeşitli nedenleri mevcuttur. Hastalığının belirtilerinden önce, belirtileri açığa çıkaran sebepler hakkında bilgi vermekte fayda var:

1 Erken Menopoz Sebepleri
1.1 Otoimmum Hastalıklar:
1.2 Ameliyatlar:
1.3 Genetik Faktörler:
1.4 Kanser Tedavisi:
1.5 Kromozom Bozukluğu:
1.6 Yaşam Tarzı:
2 Erken Menopoz Belirtileri:
Erken Menopoz Sebepleri

Otoimmum Hastalıklar:
Vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemimiz bilinmeyen faktörler nedeniyle güçsüzleşince; diğer sağlıklı organ ve dokuları düşman gibi algılar ve saldırıya geçer. Düşman olarak görülen organımız yumurtalıklar olursa, hasar alır, görevini yerine getirme direncini kaybeder ve erken menopoz süreci başlar.

Ameliyatlar:
Çeşitli nedenlerle ameliyatla yumurtalıkların alınması diğer bir faktördür. Rahmin alınması gereken operasyonlarda, yumurtalıklarda sıkıntı yoksa müdahale edilmez. Bu durumda yumurtalıklar faaliyetini devam ettirecektir.

Ancak rahme yapılan cerrahi girişim sırasında, yumurtalıkların zarar görme riski de vardır. Bu durumda erken menopoz kaçınılmaz olacaktır.

Genetik Faktörler:
Menopoza girme yaşınız, annenizin menopoz başlangıç zamanı ile aynı olmaktadır. Ancak teyzeniz veya kan bağı olan akrabalarınızda erken menopoz durumu varsa sizde erken yaşlarda etkisini gösterebilir demektir.

Tavsiye İçerik: Baş Ağrısı Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Kanser Tedavisi:
Erken menopoz belirtileri görülmesinin bir tetikleyici hastalığı, maalesef günümüzde çok yaygın şekilde görülen kanser türleridir. Kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi tedavileri alındığını ve kortizonlu ilaçlar kullanıldığınız hepimiz biliriz. Takdir edersiniz ki iyileştirme özelliği olan tıbbi cihaz ve ilaçların önlenemeyen yan etkileri mevcuttur.

Ne yazık ki, kanser tedavisi yumurtalıklarda geri dönüşü olmayan tahribat etkisi gösterir.

Kromozom Bozukluğu:
Genetik özelliklerimizin çoğunu anne ve babamızdan alırız. Tamamlanmamış şekilde veya fazla sayıda kromozomla doğanlarda yumurtalıkların çalışmasında aksaklıklar görülebilir. İşlevini sağlayamayan yumurtalıklar erken menopoz riskini beraberinde getirir.

Yaşam Tarzı:
Yaşayışımız etrafında gerçekleşen tüm olumsuz faktörler, erken menopoz belirtileri olarak karşımıza çıkabilir. Sigara ve alkol tüketiyorsanız, obezite kilo probleminiz varsa, düzenli egzersiz yapmıyorsanız risk grubunda yer alıyorsunuz demektir. Kalsiyum ve D Vitamini eksikliğinizin olması, Vejeteryanlık ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları da nedenler arasındadır.

Erken Menopoz Belirtileri:
Adet Düzensizlikleri: Kanama düzeninde dengesizlikler yaşarsınız. Bazen 15 günde bir şeklinde yani ayda iki sefer adet görürsünüz. Bazen birkaç ay süren aralıklar olabilir. Bozulan adet döngüsü en önemli belirtisidir.
Sıcak Basması ve Terleme: Aniden gelen ve başımızdan aşağı doğru basan sıcaklık fenalık verir. Ter boşalması, kızarıklık buna eşlik eder.
Psikolojik Belirtiler: Uyku bozukluğu yaşayabilirsiniz. Olaylar karşısında telaşa kapılmanız ve panik olmanız söz konusudur. Duygu durumunuzda meydana gelen farklılıklar aşırı hassas ve alıngan olmanıza yol açar. Küçük şeylerden mutlu olup duygu seline kapılabileceğiniz gibi sebepsiz sıkıntı durumunuz ve ağlama krizleriniz olabilir. Sonuç olarak bu bir depresyon durumudur.
Hafıza Problemleri: Erken menopoz belirtileri yüzünden kendinizi dalgın, durgun ve dikkatsiz hissedebilirsiniz.
Ürogenital Sorunlar: İdrara çıkma sıklığınız artar. İdrar kaçırma ve tutamama ihtimali artar.
Cinsel İsteksizlik: Nem dengesinin azalması vajinal kuruluk yaşamanıza neden olur. İlişki sırasında ağrı ve acı duyacağınız için isteksizlik başlar.
Diğer Fiziksel Belirtiler: Saçlarda incelerek dökülme başlar. Yüzünüzde tüylenme artar. Kuruyan ciltte kaşıntı görülür. Kilo alma ve yağlanma problemi başlar.