Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çok uzun zaman önce Çin’in kuzeyinde bulunan dağlarda keşfedilen, halk arasında adı “insan otu” olan Ginseng bitkisi, fiziksel aktiviteleri, vücut direncini, fiziksel ve zihinsel dayanıklılığı artırabilen bir bitkidir. Kore ve Amerika Ginsengi olarak ikiye ayrılır. Kore’de Amerika’daki yetişen ginsenglerin benzer etkiye sahip oldukları görülmüştür. Bu iki türünde faydaları uzmanları tarafından faydaları defalarca açıklanmıştır. Ginsengin kökünde triterpen saronin ve steroid bileşimleri vardır. Bu bileşimdeler vücudu hem bedenen hem de ruhen olumlu etkiler.

Araştırmalar, Ginsengin stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olabildiğini göstermektedir. Merkez sinir sistemi üzerindeki etkileri sayesinde, stres ve depresyon altında vücut metabolizmasını koruyan tonik etkiye sahiptir. Hafızayı güçlendirir. Motivasyonu artırır.

Ginsengin uzun süredir özellikle erkeklerin üretkenliği, erkeklik hormonu ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini olumlu bir şeklide etkilediği bilinen özelliklerindendir.

Ginseng, karaciğeri alkol tüketiminin toksin ve çeşitli hastalıkların etkisinden koruyabilmekte, toksin maddelerinin vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Karaciğer hücrelerini yenilenmesini kolaylaştırabilmekte ışın tedavisi sürecinde hücre tahribatını azaltabilmektedir.

Şeker hastalığının iyileşmesine yardımcı olabilir ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürebilir. Kan şekerini dengeler. Bağışıklık sistemine destek verir. Kalp-damar üzerine olumlu etkileri vardır.

Vücudun yenilenmesine yardım eder ve yaşlanmanın etkilerini yok eder, cildi güzelleştirir. Ginseng kökleri tüm vücuda enerji verir, vücudu güçlendirir, canlılık verir