4-5-6  Nisan haftalık burç yorumu

3 Nisan haftası haftalık burç yorumu:

Satürn Yay burcunda gerilemeye başlıyor (6 Nisan). Satürn genel anlamıyla hayatta bizi test eden, bize ders veren konuları ve kişileri temsil eder. Satürn ile temsil edilen bu durumlar bizleri zorlar, çalıştırır, adeta sınavdan geçirir ama tekamül sürecinde gelişmemize yol açar ve sonuç olarak da bilgeleşmemize yol açar. Tabii ki bunu Satürn kendi başına yapmaz, tüm gezegenler ve sistemdeki her şey gibi o da neticede bir görevlidir.

Satürn’ün gerileme zamanlarında, bu gerilemenin hangi burçta olduğuna göre belirlenmek üzere, bir şeyleri tamamlamak, ödeştirmek üzere geri dönmemiz, gözden geçirme yapmamız gerekir. Bu bazen bir şeylerin geri ödenmesi zamanının geldiğinin de işaretçisidir. Yay burcu dini ve ilahi konular başta olmak üzere, hayat görüşleri ve felsefeler, uluslararası ilişkiler ve işler, hukuki konular ve makamlar (yargı-yasama), yolculuklar, yabancılar (azınlıklar) gibi konuları temsil eder. Satürn’ün Yay burcunda gerilemesi, bu saydığımız konuların zorunlu bir değerlendirmesini yapmak üzere bir geri çekilme, düşünme, yanlışların düzeltilmesi ya da hataların bedellerinin ödenmesini de beraberinde getirebilir. İşte bu hafta biz böylesi bir sürece giriyoruz. Çabuk bitecek bir süreç değil bu. 25 Ağustos 2017 tarihine kadar devam edecek bir süreç…

GALAKSİNiN MERKEZİ İLE HİZALANMA
Tarihsel süreçte geri gittiğimizde, Satürn’ün Galaktik Merkez ile kavuşum yaptığı dönemlerde ekonomi ile ilgili zorlanmalar, dramatik olaylara da rastlıyoruz. Ekonomik zorlanmalar, Satürn’ün Kiron ile uyumsuz açıları ile çakıştığında daha da belirginleşebiliyor. İçinde bulunduğumuz günlerde Satürn ile Kiron arasında 90 derecelik dik açı var. Üstelik geri harekete geçen Venüs’ün Balık burcundan Satürn’e kare açısının tekrarını da deneyimlemek üzereyiz. Bu açının etkisi bu hafta belirginleşiyor ve 8 Nisan tarihinde kesinleşiyor.

EKONOMİK STRESLER

2017 yılının ekonomik açıdan stresli bir yıl olduğunu yazıp, söyleyip durduk geçen yıldan bu yana. Özellikle dikkat çektiğimiz aylar Mart-Nisan aylarıydı. Şimdi bu bakımdan en stresli zaman dilimine girmiş bulunuyoruz. Venüs-Kiron kavuşumunun Satürn ile dik açısı, Jüpiter-Plüton dik açısını T-kare açı kalıbına çevirecek Güneş açıları, ekonomik bağlamda çok dikkat çekici ve dikkatli olunması gereken bir süreçte olduğumuzu göstermekte!

Ticaret ile de ilişkilendirilen Merkür gezegeninin, maddi güvence ve sağlamlık arzusunu temsil eden Boğa burcunda gerilemeye başlamak üzere yavaşlaması, ticari alanda durağanlığın artacağını düşündürüyor. Merkür gerilemesi 10 Nisan’da başlıyor!

Ekonomik açıdan hafta genelinde zorlu etkiler olsa da (sadece Türkiye değil, dünya genelinde) Perşembe gününden sonrası daha zorlu gözüküyor.

İLİŞKİLERDE FEDAKARLIK ZAMANI!

İlişkiler gezegeni Venüs bir müddettir Koç burcunda gerilemekte. Venüs gerilemesine 3 Nisan’dan itibaren (03:25) Balık burcunda devam edecek. Balık burcu fedakarlık, özveri, vazgeçebilme ve akışa bırakabilme temalarıyla ilişkilidir. Madem ki Venüs gerilemesine Balık burcunda devam edecek (15 Nisan’a kadar), o halde bizler de ilişkilerimizde hangi noktaya kadar fedakarlık gösterebiliriz, olan biteni kabul durumuna geçebiliriz, bunu gözden geçirme zamanlarındayız diyebiliriz.

Balık burcundaki Venüs karşımızdaki kişileri olduğu gibi kabul edebilme marifetini gösterir; onun içindir ki Balık burcunda yücelir (yani ilişkilerde bu türde yaklaşımlar yüceltilir, güzeldir). Belki de uzun bir süredir olduğu gibi kabullenemediğimiz, yargıladığımız kişileri artık kabullenme zamanı gelmiştir…

Venüs-Satürn karesinin etkili olduğu hafta sonunda ilişkilerimizde sabırlı olmaya, tolerans göstermeye ve dikkatli adımlar atmaya gayret etmememiz yerinde olur. Aksi takdirde güçlü stresler yaşayabiliriz!

MÜCADELE DERİNLEŞİYOR

Hareket ve mücadele gezegeni Mars, üst oktavı olarak kitlesel hareketleri ve dönüşümü temsil eden Plüton ile üçgen açısını 6 Nisan Perşembe günü kesinleştiriyor (07:00). Bu ikili arasındaki uyumlu açılar bile rekabeti kızıştırır, mücadele arzusunu arttırır. Dolayısı ile bu hafta ortasında başlayan yüksek motivasyon ve enerji patlaması, önümüzdeki haftaya da aktif bir şekilde yansıyacak gibi gözüküyor.

Bu açının kesinleşmesiyle birlikte mücadele derinleşiyor, rekabet artıyor, kazanma arzusu yükseliyor. Motivasyonu yüksek olan kazanır!

LİDERLER AÇISINDAN ZORLU ZAMANLAR

Liderleri, irade ortaya koyma ve idare etme becerisini temsil eden Güneş’in stresli açılarının devrede olacağı bir zaman dilimine giriyoruz. Bu hafta sonundan başlayan bu süreçte, önümüzdeki hafta daha da artacak şekilde zorlanmalar gözlemleyebiliriz.

8 Nisan Cumartesi gününden başlayarak rekabetin dozu artıyor ve liderlerin sesi yükseliyor. 11 Nisan Salı günü gerçekleşecek dolunay civarında ise zirveye varıyor.

Önümüzdeki süreci detaylı bir şekilde değerlendireceğim online seminerin konu başlığı da içinde bulunduğumuz zamanın kalitesini yansıtıyor.
Haftanın günlere göre değerlendirmesi
4 nisan Salı günü boyunca Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Duygusal tepkilere ve sert çıkışlara açık bir gündeyiz. Ay’ın Jüpiter-Plüton-Uranüs T-kare açı kalıbını tetikleyeceği sabah-öğle saatlerinde hayli gergin bir enerji akışı var, farkında olalım ve yangına körükle gitmeyelim! Gergin enerji akışının dağılması öğle sonrasını, akşam saatlerini buluyor. Ay-Kiron üçgeninin etkili olduğu akşam saatlerinde yaralarımızı şifalandırabilir, iş veya ilişkilerinde zorluk çeken başkalarına faydalı ve yardımcı olabiliriz. Ay-Venüs üçgeninin etkili olduğu akşam saatleri sonrasında aşk ve ilişkilerden yana şanslı olacağız. Değerlendirebiliriz! Ayrıca artistik ve sanatsal açıdan yaratıcılığın yüksek olduğu saatlerdeyiz. Farkında olalım! Bu açının kesinleşeceği 23:45 sonrasında başka açısı kalmayan Ay boşluğa giriyor.

5 nisan Çarşamba gününe geçtiğimizde henüz Yengeç burcunda ve boşlukta ilerleyen Ay, saat 01:13’te Aslan burcuna geçiyor. Geleceğe yönelik plan ve projelerimizi yönetme becerimizin testten geçeceği bir gündeyiz. Ülkemizin ekonomik durumu ve parasal konuların gündeme geleceği bir günde olabiliriz. Ay-Merkür karesinin etkili olduğu sabah saatlerinde fikir ve görüşlerimizi etrafımızdaki kişilere kabul ettirmekte, onay ve destek bulmakta zorlanabiliriz. Fikir ayrılıkları ve tartışmalara açık bir zaman dilimindeyiz. Onay ve destek almak gereken işlerde harekete geçmek açısından günün ikinci yarısını kullanmak daha isabetli olur! Akşam saatleri sonrasında akış daha da rahatlıyor!

6 nisan Perşembe günü boyunca Ay Aslan burcunda ilerliyor. Kendimizi ifade etmek ve yeteneklerimizi göstermek gereken işlerde başarı şansımız yüksek bugün. Bu bakımdan özellikle günün ilk yarısını kullanabiliriz. Ay-Güneş üçgeninin etkili olduğu sabah saatlerinde özel ilişkiler, ailevi ilişkiler ve iş ilişkileri açısından güzel fırsatlar ve gelişmeler yakalayabiliriz. Ay-Jüpiter altmışlığının da etkili olduğu öğle öncesi saatlerde girişeceğimiz işlerde rahat bir akış ve başarı sağlama ihtimalimiz yüksek. Mars-Plüton üçgeninin de etkili olduğu bu saatlerde enerji, efor, güç ortaya koyma, rekabet edebilme kabiliyetimiz ve girişim cesaretimiz de daha yüksek olacaktır. Değerlendirebiliriz. Ay-Mars karesinin etkili olduğu öğle saatleri civarında gergin ve zorlu etkiler iş başında olacak, farkında olalım! Şartları çok zorlamasak isabet ederiz. Ay’ın Uranüs üçgenine ilerlediği öğle sonrası ve akşam saatlerinde yeniliklere, hızlı ve sürpriz gelişmelere açık olacağız. Bu akışkan zaman dilimini de özellikle yeni girişimler ya da değişiklik gerektiren işler açısından değerlendirebiliriz. Satürn’ün geri hareketine başladığı bir gündeyiz ve 25 Ağustos’a kadar devam edecek bu gerileme sürecinde, daha evvelce tamamlayamadığımız ya da doğru yapamadığımız bazı işler tekrar gündemimize gelecektir. Satürn gerilemesi ve etkileri hakkında bilgi için yazımın giriş kısmına göz atabilirsiniz.

7 nisan Cuma gününe başlangıçta Aslan burcunda hareket eden Ay, Satürn ile uyumlu üçgen açısının ardından boşluğa giriyor (03:16). Sabah erken saatlerde Ay’ın Başak burcuna geçişiyle (07:19) başladığımız günde üzerinde uğraş verdiğimiz konularda detaylara daha fazla odaklanmamız gerekebilir. Bugünün anahtar sözcükleri: çalışmak, hazırlamak, düzeltmek ve organize etmek diyebiliriz. Ay’ın Kuzey Ay Düğümü ile kavuşumunun etkili olduğu öğle saatleri civarında kadersel durumlara ve olaylara açık olacağız. Yapacağımız işlerde başkalarıyla birlikte hareket etmek, işbirlikleri içerisinde olmak açısından güzel bir zaman dilimindeyiz. Önemli görüşme, yazışma ve toplantılarımızı, imza ve onay gerektiren işlerimizi, evraklarla, prosedürlerle alakalı işlerimizi Ay-Merkür üçgeninin etkili olduğu öğle sonrasındaki saatlere denk getirebiliriz. Akşam saatlerine kadar iletişim rahat akıyor diyebiliriz.

8 nisan Cumartesi günü boyunca Ay Başak burcunda ilerliyor. Eleştirellik ve kolay beğenmeme gibi huy ve yaklaşımlarla haşir neşir olacağımız bir gündeyiz. Sert açıların etkili olduğu bugünde sözlerimize dikkat etmemiz yerinde olur. Gereksiz yere kalp kırabiliriz. Ay-Neptün karşıtlığının etkili olduğu sabah saatlerinde dağınık ve kararsız bir enerji akışı var. Önemli iş ve girişimlerimiz açısından Ay’ın Plüton ve Mars ile uyumlu açılarının ardı ardına devreye gireceği akşam ve sonrasındaki saatleri kullanabiliriz. Cesaret ve atılganlık ya da yüksek motivasyon isteyen işler, sportif aktiviteler, yürüyüşler açısından akşam saatleri ideal gözükmekte. Gün boyunca etkili olan Güneş-Jüpiter karşıtlığı, savurganlık ve gereksiz harcama eğilimi gösterebileceğimizi, abartılara ve aşırılıklara açık olduğumuzu gösteriyor. İnandığımız değerler ya da ideallerimizle ilgili konularda başkalarıyla tartışmalara açık olduğumuz bir zaman dilimindeyiz, farkında olalım! Venüs-Satürn karesinin etkili olduğu gece saatlerinde aşk ve ilişkilerde zorlanmalar, engelleyici ya da baskı yaratan durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Gereğince esnek ve toleranslı olamazsak, ilişkimize zarar verebiliriz.

9 nisan Pazar gününün ilk yarısında Başak burcunda ilerleyen Ay’ın Venüs ve Satürn ile zorlu açılar yapacak olması, ilişkilerimiz açısından zorlu zaman diliminin henüz devam etmekte olduğunu gösteriyor. Kiron da işin içerisinde olunca, duygusal yaralanmalara hayli açık olduğumuzu söyleyebiliriz. Güneş-Plüton karesinin etkisi de güçlü bir şekilde devrede. Yani otorite ve güç çekişmelerine açık, rekabetçi bir gündeyiz. Otoriteyi temsil eden, yönetici pozisyonundaki kişiler açısında zorlu bir gün olabilir! Saat 11:21’de Satürn ile karesinin kesinleşmesinin ardından boşluğa giren Ay, saat 15:34’te Terazi burcuna geçiyor. Dengeye gelmeye, huzur ve sakinlik kazanmaya, biraz rahatlamaya ve gevşemeye başlayabiliriz!