Hibisküsun, Hibisküs Çayının Faydaları Nelerdir

 

Hibisküs (Gül Hatmi) Nedir?

Hibisküs, ülkemizde gül hatmi çiçeği olarak oldukça yaygın olan, Japan gülü de denilen Ebegümecigiller familyasına aittir. Rengi canlı kırmızı olup çiçekleri çok güzeldir. Bu çiçeklerin kurutulması ile kullanılır. Ana vatanının Afrika olduğu düşünülen hibisküs bitkisi, Asya kıtasında özellikle Çin ve Tayland’da yoğun olarak yetiştirilip tüketilmektedir.

Hibisküsün sağlık açısından etkileri nelerdir?

Kan akışını düzenler ve kolesterolü dengelemeye yardım eder

Diyabet rahatsızlığı için koruyucu etki sağlar. Kan şekerini düzenleyebilir. Şeker dengesizliğini bağlı olarak gelişen açlık krizlerinizi engel bu sayede kilo vermeye yardımcı olur.

İçerisinde bulanan antioksidanlar sayesinde karaciğeri destekler ve karaciğerin fonksiyonlarını yerine yetirmesi için yardım eder. Susuzluk hissini azaltır. Vücuttan toksinlern atılmasına yardım eder.

Cilt bakımı için kullanılabilir. İçerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde cildi güzelleştirebilir.

Kadınların özel durumlarını hafifletebilir. Adet döneminde yaşanan sancılara, kramplara, ruh hali değişimlerine iyi gelir, bu tür sorunların azalmasına yardımcı olur. Hormonları dengelemeye yardımcı olur.

C vitamini açısından oldukça zengin olan bitki, bu özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlendirir. Vücudu hastalıklara karşı savunur ve zararlı mikro organizmaları vücutta engellemeye çalışabilir. Bu zararlı mikroorganizmalara kanser hücreleri de dâhildir.

Soğuk algınlığı, grip nezle gibi rahatsızlıklarda kullanılabilir.

Sindirim sistemine iyi gelebilir kişide oluşan şişkinlik ve gaz şikayetlerinde bu bitkinin çayı içilebilir. İdrar söktürmeye yardım eder.Bağırsak hareketliliğini artırır.

İçerisinde bulunan flavonoidler, vitamin ve mineraller sayesinde antidepresan etkisi sağlar. Sinir sitemine etki ederek kişiyi sakinleştirir. Depresyon stres, anksiyete gibi rahatsızlarını etkilerini azalmasına yardım edebilir.

Hibisküs çayı nasıl hazırlanır?

Bir bardak kaynar suya, 1-2 çay kaşığı kurumuş hibiskus atın. 15-20 dakika demlenmesini bekleyin. Sonra içebilirsiniz.

Hibisküsün yan etkileri var mıdır?

Aşırı tüketilmesi kan basıncı düşürür. Düşük tansiyon yaşayanların sık kullanmamasını gerekir. Çabuk tansiyon düşürdüğü için de yüksek tansiyonu olan kişiler için zararlı olabilir. Doktorunuza sormadan kullanmamayı tercih ediniz.

NOT: Hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmemelidir.