İşte İbrahim Saraç Oğlundan İncirin Faydaları
Kuru incir sperm sayısını artırıyor!
Yaşından, kurusuna, yaprağından, reçeline kadar şifa deposu inciri tüketmenin şimdi tam vakti. Faydaları saymakla bitmeyen inciri zeytinyağında bekletirseniz öksürüğünüze iyi gelecektir. Ayrıca sperm artırıcı özelliği de olan bu yöntemin tarifini haberimizde bulabilirsiniz. İşte bir çok hastalığa şifa olan incirin faydaları…
Tezgahlarda sıksık görmeye başladığımız incirin faydaları oldukça çok. Yaşı da kurusu da ayrı ayrı şifa deposu. Eğer geçmeyen öksürüğünüz, akciğer rahatsızlığınız varsa kuru inciri kürünü mutlaka tüketmelisiniz. Kuru incir kürünün tarifini haberimizde bulabilirsiniz. Bu incir kürü ayrıca sperm sayısının artmasına da yardımcı oluyor. Tek başına bile birçok hastalığa şifa olan incir tansiyondan, demire, kabızlığa kadar birçok hastalığa iyi geliyor. İşte çekirdeğinden tutun, yaprağına kadar şifa kaynağı olan incirin faydaları… İncirin faydalarından ilki incir kürü…
Saf zeytin yağında bir gün bekletilmiş kuru incirden sabahları aç karnına 2 adet yenmesi gerekiyor. Bu küre en az 6 ay devam edilmelidir.Kuru incir zeytinyağı kürünün faydaları; Astım, alerjik astım ve öksürük şikayetleri için doğal tedavi yöntemlerinin en etkilisidir. 6 ay süresince hiç ara vermeden kullanılması gerekmektedir. Akciğer hastalıkları dışında, erkeklerde sperm arttırıcı özelliği mevcuttur. Sadece erkeklerde değil kadınlarda da doğurganlığı artırıcı özellği vardır.
Kuru incir zeytinyağı kürünün hazırlanışı, kullanımı; 2 adet inciri geceden saf zeytinyağının içerisine koyup, diğer geceye kadar bekletin. 1 günün sonunda, 2 adet inciri zeytinyağının içerisinden çıkarıp yiyin. Hemen yediğiniz incirlerin yerine 2 adet daha koyun. Hiç ara vermeksizin, bu kürü 6 ay boyunca uygulayın.

Osmanlı’dan bu yana eski bir tarihe ve kültüre sahip olan incirin tümörleri küçültmesinden, kan şekerini düzenlemeye, kabızlıktan, kemik sağlığına kadar şifa depousu olduğu belirtiliyor. Uzmanlar ayrıca varisten şikayeti olanların incir yaprağı ile kurtulabileceğini ifade ediyor. İşte çekirdeğinden tutun, yaprağına kadar şifa kaynağı olan incirin faydaları ve tadına doyulmaz incir reçeli tarifi..

İncirin Sağlığa Faydaları

Tansiyon: İncir potasyum bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Potasyum minerali tansiyonun (kan basıncının) dengelenmesine yardımcı olur. Günümüz beslenmesi genel olarak daha az potasyum içeren sebze ve meyve, daha çok sodyum içeren hazır gıda, konserve besin ve fast-food içerdiği için yüksek tansiyon en yaygın sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Düzenli olarak incir gibi potasyum bakımından zengin sebze ve meyveler yemek (koyu yeşil yapraklı sebzeler, beyaz fasulye, balık, mantar, muz…) yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak gelişen kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
Kabızlık: Kabızlık yetersiz besin lifi ve vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az miktarda sıvı tüketimi nedeniyle sertleşen dışkının bağırsaklardan geçmesinin zorlaşmasıyla oluşur. Beslenme alışkanlıkları kabızlığın başlıca nedenidir. Düzgün bir sindirim sistemi ve düzenli olarak tuvalete çıkabilmek için besin lifi bakımından zengin sebze ve meyveler tüketmeli, ayrıca gün içinde içtiğiniz su miktarını artırmalısınız. İşte bu noktada yüksek oranda besin lifi içeren incir kabızlığa karşı tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerden biri olarak öne çıkıyor. Özellikle kurutulmuş incir bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı gıdalar arasında ilk sıralarda geliyor.
Antioksidan: Kurutulmuş incir antioksidan bakımından en zengin kuru meyveler arasında yer almaktadır. Meyve kaynaklı antioksidanların özellikle göz sağlığının korunmasında sebze kaynaklı antioksidanlara göre daha etkili olduğu bilinmektedir. 55 yaş üstü yetişkinler arasında yaygın olarak görülen bir göz hastalığı olan sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığından korunmak için düzenli olarak kuru incir yiyebilirsiniz.
Demir: 1 adet incir günlük demir ihtiyacının %1’ini karşılar. Demir eksikliği nedeniyle demir bakımından zengin sebze ve meyveler tüketiyorsanız inciri listenize eklemelisiniz.
Kilo Verme: Besin lifi bakımından zengin besinler sindirimi yavaşlatıp kan şekeri dalgalanmalarını önler. Bu sayede yeterli miktarda besin lifi alındığından tokluk hissi daha uzun sürer ve dolayısıyla gün içinde daha az yemekle daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Yüksek oranda lif içeren incir hem lezzetli bir atıştırmalık olarak hem de tokluk hissini uzatma özelliğiyle kilo vermenize yardımcı olabilir.
Kalp Sağlığı: İçerdiği potasyum ile kalp hastalıklarının önünü açan yüksek tansiyonu dengeleyen incirin kalp sağlığı için faydalı bir diğer özelliği de incir yapraklarının trigliseritleri (kanda bulunan yağ formu) düşürmesidir. İncir yapraklarıyla çay hazırlayarak kalp sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.
B Vitaminleri: Taze ve kurutulmuş incir B5 vitamini, folat (B9 vitamini), B3 vitamini (niasin) ve B6 vitamini içerir. Tüm bu B vitaminleri gıdalar yoluyla alınan karbonhidrat, protein ve yağların vücut tarafından işlenmesi sırasında kullanılır.
Meme Kanseri: 51.823 kadının katılımıyla yapılan bir araştırmaya göre menopoz sonrası dönemde daha çok meyve kaynaklı besin lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma oranı tüketmeyenlere göre %34 daha az. Lif bakımından zengin diğer meyveler arasında elma, hurma, incir, armut ve eriği sayabiliriz.
Kolesterol: İncirde bulunan pektin (suda çözünen lif) sindirim sistemine girdiğinde fazla kolesterolü temizler ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır.
İncir özlerinin tahminen içerdiği benzaldehit sebebiyle Japon araştırmalarında tümörleri küçülttüğüne dair yaklaşık yüz kadar kayıt bulunmaktadır. Amerikan Diyabet Kurumu’na göre insanlar günde 25 ile 50 gr arasında lif (posa) tüketmeliler. Ulusal Bilim Akademisi’ne göre ise, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bu miktar 21 ile 38 gr arasında belirlenmiştir.
Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, diyetinde yüksek miktarda lif tüketen erkeklerin (yaklaşık günde 29 gr) az lif tüketenlere kıyasla kalp krizi riskinin yüzde kırk oranında düştüğünü göstermiştir. Yüksek lif içeren beslenme tarzlarının çok daha sağlıklı bir kan şekeri ve kilo kontrolü sağladığı da ispatlanmıştır. 3-4 incirde yaklaşık 5 gr lif bulunur ki bu da inciri en yüksek lif içeren besinler arasına yerleştirir. İncir ile ilgili olarak, işin içinde bir de kalsiyum var. Ortalama 3-4 incir yaklaşık 125 kalori karşılığında size 82 mg kalsiyum, artı 34 mg magnezyum sunar. Bu bir bardak portakal suyundakinin üç katından daha fazladır.
VARİSTEN İNCİR YAPRAĞI İLE KURTULUN
Dr. Ömer Coşkun, kadınların ‘mor kabusu’ olarak adlandırılan varisten incir yaprağı ile kurtulabileceğini söyledi. Doğal ve bitkisel yollarla varisin önüne geçmenin mümkün olduğuna dikkat çeken Dr Ömer Coşkun, “İncir yaprağı varis için oldukça etkilidir. Bir litre suya 5 adet incir yaprağı konup 5 dakika kaynatılır. Bir su bardağı kadarı içilir. Geri kalanı ılıdıktan sonra varisli bölgeye sürülür. Bu uygulamaya en az 21 gün boyunca uygulandığı takdirde ortaya güzel sonuçlar çıkacaktır. 21 gün sonrası da ara ara uygulamak isteyenler devam edebilirler” şeklinde konuştu.

İncir reçeli tarifi
1 kilo incir 1 kilo toz şeker 4-5 adet karanfil 1 yemek kaşığı limon suyu 4 su bardağı su
Önce incirleri soyun ve geniş bir tencerede 20 dakika kaynatın. Haşlanan incirlerin suyunu süzün, soğuduğunda hafifçe sıkın ve acı suyunu akıtın. Suyu, şekeri ve karanfili geniş bir tencereye koyup kaynatın. Şeker iyice erisin. Şerbet kıvamını alınca incirleri ekleyin ve 25 dakika pişirin. Son olarak limon suyunu da ekleyip 5 dakika daha pişirin.