İşte O Mucizevi Bitki Goji Berry Ve Özellikleri

Goji Berry Faydaları

1- Dünya daki en yüksek antioksidan yiyeceklerinden biridir. Antioxidant carotenoidsin tam bir tayfını içerir.
2- Ömür uzunluğunu artırmak için ve kuvvet verici olarak kullanılır.
3- 19 farklı amino asit içerir (Arı poleninden altı kere daha yüksek). Methionine, Leucine, Isoleucine, Lysine, Phenylalanine, Threonine , Tryptophan, Valine …
4- 21 iz minerallerini içerir. Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor …
5- İçeriğindeki Germanyum kansere karşı koruyucu bir iz mineralidir. Nadiren, yiyeceklerde bulunur.
6- % 13 protein içerir, kepekli buğdaydan daha yüksektir.
7- Portakaldan yüzlerce kat C vitamini içerir.
8 – B vitaminlerini içerir, yiyeceği enerjiye döndürmek için zorunlu.
9- %8 Vitamin E içerir. (Çok nadiren meyvelerde bulunur, sadece tahıl ve tohumlarda)
10- Beta Sitosterol’a içerir, anti-alevlendirici bir ajandır. Kolesterolü düşürür.
11- Cinsel iktidarsızlık ve büyüme hormonlarına iyi gelir.
12- Hormonların ve beyin ve sinir sisteminin düzgün iş görmesi için vücudun üretimi için gerektirilen gerekli yağlı asitleri içerir.
13- Kalp ve kan basıncına faydası olan maddeler içerir.
14- Solavetivone içerir. Bu madde güçlü bir anti fungal ve anti-bakteriyeldir.
15- Physalin içerir. Löseminin bütün büyük tiplerine karşı aktif olan doğal bir bileşiktir.
16- Tümörlere karşı deney farelerinde doğal katil hücre faaliyetini arttırdığı görülmüştür. Geniş tayfla anti-kanser ilacıdır.
17- Karaciğer tarafından kolin’i üretmek için kullanılan Betain içerir, sakinleştirici, hafızayı arttıran, kas büyümesini terfi ettiren ve yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyan bir bileşiktir.
18- Betain ayrıca, vücudun enerji tepkilerinde kullandığı metil gruplarını sağlar ve homosistein düzeylerini azaltmaya yardım edebilir.
19- DNA’yı korur.
20- Havuçtan daha iyi bir beta karoten kaynağıdır.
21- Zeaxanthin içerir. Göz retinasında bulunan iki karotenoidden biridir. Göz sağlığı için çok yararlıdır.

B Vitamini Deposu Goji Berry

Günümüzde artık hepimiz sağlığımız ve direncimizin korunması açısından Vitaminlerin ne denli önem taşıdığının farkındayız. Sebzelerden, hayvanlardan ve bakterilerden oluşan bu organik bağlar, insan organizmasındaki hayati önem arz eden süreçleri düzenlerler. Bu hayati maddelerin sadece kısıtlı bir kısmını vücudumuzun kendisi üretebilir.
Bu yüzden bunların çoğunu besin yolu ile kendimizin alması gerekir. Vitaminlerin varlığı ve önemi ilk olarak bağışıklık sistemindeki büyük eksiklik belirtileri ile ortaya çıkmıştır. Çocukluğumuzda, Vitamin dolu meyvemizi yemediğimiz zaman bize korkutucu bir örnek olarak gösterilen eski zamanların takma bacaklı ve dişsiz denizcilerini hatırlayalım. Şanslıyız ki 1752 yılında İngiliz gemi doktoru James Lind, gelecek nesil denizciler için önemli bir şey keşfetti. Portakal ve limon bu gizemli hastalığı iyileştirebiliyordu.

Aradan geçen zaman, doktorun bu tespitini haklı çıkardı kesinleştirmiş oldu. Gerçekten de turunçgiller, içerdikleri C Vitamini oranı açısından diğer tüm besin maddelerinin önündeydiler. Çitlembik, kuş burnu ve böğürtlen gibi çok az sayıda meyve bu konuda turunçgillerden daha zengin Vitamin içeriğine sahiptiler. Tıpkı Gojiberry gibi. Kırmızı kırmızı yanan goji berrylerin 100 gramında 149 miligrama kadar C Vitamini bulunduğu tespit edilmiştir. Bu oran, Portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katıdır. Gojiberryiler de elde edilen en düşük değer ise 29 mg idi.
Bu fark size ilk bakışta çok yüksek gibi görünebilir. Biz de bu fırsatı değerlendirerek sizlere vitaminlerle ilgili bir açıklama yapmak isteriz. Vitaminler hassas yapılardır. Sıcaklık, yanlış depolama ve benzeri diğer bazı faktörlerden çok hızlı bir biçimde etkilenebilirler. Aynı şekilde toprak koşulları, iklim ve hasat sırasındaki olgunlaşmışlık düzeyi gibi faktörler de sebzenin veya meyvenin Vitamin içeriğini etkileyebilirler. Ölçme şekli sebebiyle farklı sonuçların elde edilmesi ise pek de nadir görülen bir durum değildir. O yüzden 45. sayfadaki karşılaştırmalı tabloda da farklı farklı en yüksek ve en düşük değerleri sıraladık. Eğer „sizin“ Gojiberryinizin ne denli Vitamin dolu olduğunu soracak olursanız, hemen fark edeceksinizdir ki düşük dereceye sahip gojiberryler bile size en zengin besin değerlerini sağlayacaktır. Gojiberryinin 29 miligramlık Vitamin içeriği de diğer meyvelere kıyasla son derece yüksektir.
Gojiberinin bir diğer özelliği de zengin B Vitamini içeriğidir. Başka türlü sadece fındıkta, tahıllarda ve tohumlarda karşılaştığımız bu oran bu küçücük meyvede de dolgun derecede mevcuttur. Gojiberinin B 1,2,3, ve 5 Vitamini içeriği bütün meyveler içerisinde birinci sıradadır ve bazı fındıkların ve tohumların oranından dahi yüksektir. Bu meyveler, bahsettiğimiz güncel sağlık bilincine sahip zamane insanı tarafından B Vitamini açığını kapatmak için tüketilir. Yine de yakından incelediğimizde, bu küçük güç paketlerinin tıpkı girdikleri gibi çıktıklarını da tespit edeceğizdir.
Gerçekten de birçok insan, tohumları ve fındıkları sindirmede zorluk çekmeleri sebebiyle bu meyvelerin içerdikleri değerli maddelere erişim sağlayamazlar. Bu aşamada Gojiberi sadece lezzetli bir gıda takviyesi işlevi görmekle kalmayıp, hayati önem arz eden bu Vitaminlerin sindirimini de kolaylaştırır. Gojibeyry de bulunan ve Vitaminler arasında sayılan bir diğer önemli maddeyi zaten beslenmesine özen gösteren pek çok kişi duymuştur. Kastettiğimiz şey Provitamin A ya da ince bağırsak çeperlerinde A Vitaminine dönüşen Beta Karotin. Kırmızı kırmızı parlayan Gojiberryde bu oran yine bu maddenin adını verdiği havuçtan sadece küçük bir oranda düşüktür.
Yazımızın devamında belli başlı „ Gojiberi Vitaminlerinin“ işlevlerini ve etkilerini kısa bir şekilde belirtmek ve tavsiye edilen günlük doza oranla içeriğini göstermek istiyoruz. Olası bir etkiyi de önceden detaylı bir şekilde anlatmakta fayda bulunmaktadır çünkü bu bilgiler ilgilenen şahıslara çok yardımcı olabilir. İncelemelerimizi yaparken, B Vitamininin multisklerözdeki potansiyel etkisiyle ilgili 2006 yılında yapılan bir araştırmaya rastladık. Yapılan hayvan deneyleri, B3 Vitamininin Multiskleröz benzeri bir hastalığı durdurabilecek durumda olduğunu göstermekteydi.
Amerika Birleşik Devletleri Boston’da bulunan Çocuk hastanesinde(Children’s Hospital) yürütülen bu araştırma göstermiştir ki, B3 Vitamininin bir formu olan Nikotinamid, bir Multiskleröz sonucu meydana gelen uzun vadeli bozuklukları önleyebilmektedir. Denekler MS hastalığına benzer bir hastalıktan muzdarip farelerdi. Araştırmacılar Vitaminin, hayvanların sinir dokularını dejenerasyondan ve yağlı izole eden dokudan koruduğunu ortaya koyabildiler. Hatta günlük bir doz Nikotinamid zarar görmüş sinir dokularını daha fazla dejenerasyondan koruyabiliyordu. Daha yüksek dozlar da koruyucu etkiyi arttırıyordu. En yüksek dozun verildiği fareler ise herhangi bir bozukluk belirtisi göstermemek teydiler.
Japon bilim adamı Shinjiro Kaneko „yaptığımız bu çalışmaların insanlar üzerinde klinik deneylerin yapılabilmesine olanak sağlamasını ve Nikotinamid’in gerçek hastalar üzerinde de kullanılabilmesini Ümit ediyoruz“ ifadelerini kullanmıştır. Şimdi de listemize bir göz atalım. Aşağıda verilen oranların tamamı, 100 gram kurutulmuş Gojiberi içeriğinde yer alan oranlardır.
Provitamin A (Beta Karotin): Görme yetisi üzerinde olumlu etkileri olmasının yanı sıra hücrenin gelişmesinde ve kemik oluşumunda, derinin korunması ve yenilenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Nefes alma, duyma, mukoza, erkeklik hormonlarının sağlıklı bir şekilde üretimi ve Embriyo’nun ana rahmi içinde sağlıklı gelişimi açısından son derece önemlidir. Kişiyi serbest radikaller yüzünden oluşabilecek zararlardan korur, ve bu vesileyle kalp hastalıkları ve kansere karşı önlem açısından rolü büyüktür. Deriyi güneş ışığına karşı da korur.
Provitamin A eksikliği belirtileri: Gece körlüğünden tam körlüğe kadar görme bozuklukları. Gelişme hastalıkları, enfeksiyonlara karşı savunma güçsüzlüğü ve lekeli ve kuru bir cilt. Kuru ve mat görünen saçlar ve kolay kırılan tırnaklar. Aynı zamanda mukozada enfeksiyonlar, kan sayımının değişmesi ve nefes alma problemleri: Önerilen günlük doz: 2-4 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 7,4-12,6 mg.
Vitamin B1: (Thiamin): Karbonhidratın değerlendirilmesinde etkisi vardır. Tiroit bezinin, kalbin ve kasların optimal işlevselliği açısından son derece önemlidir, sinirler için bilindik bir Vitamindir ve dayanıklılığı da arttırır. B1 vitamini eksikliği belirtileri: Gerginlik ve baş ağrıları, çabuk yorulmak, halsizlik, konsantrasyon sorunları ve depresyon. Aynı zamanda kalp şikayetleri, nefessiz kalmak, kramp ve kasılmalara sebebiyet verecek oranda kas zayıflığı. Ayrıca bağırsak ve görme bozuklukları. Bu Vitamin sıcağa karşı aşırı derecede hassastır.
Önerilen günlük doz: -1,2 miligram Gojiberry içeriğinde bulunan miktar: 0,15 ila 27 mg arasında. Vitamin B2 (Riboflavin): Yağların, proteinlerin ve karbonhidratların değerlendirilmesi, gözler ve sinir sistemi için önemlidir. Alyuvarların büyümesi ve yapılıp üretilmesi konusunda da etkilidirler.
B2 vitamini eksikliği belirtileri: Konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk, lekeli bir cilt ve soyulan dudaklar, ayrıca mukozada tahribat, görme ve gelişim bozuklukları. Önerilen günlük doz: 1,2-1,4 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 1,3 mg.
Vitamin B3 (Niacin, Nikotin asidi olarak da bilinir): Kalp, damarlar, dolaşım ve sağlıklı bir cilt için son derece önemlidir, Farkındalığı ve konsantrasyonu güçlendirir, migren ve mide-bağırsak yolu rahatsızlıklarında yardımcı olur.
B3 vitamini eksikliği belirtileri: Sinir bozuklukları, yorgunluk, depresyon, iştahsızlık, baş ağrıları ve lekeli bir cilt.
Önerilen günlük doz: 13-16 miligram Gojiberry içeriğinde bulunan miktar: 4,5-88 mg.
Vitamin B5 (Panthothen asidi): Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve vücudun savunma mekanizmalarını geliştirir. Yağların, karbonhidratların ve proteinlerin değerlendirilmesinde ve hormon oluşumu açısından önemlidir. Saçlara deriye ve mukozalara da iyi gelir.
B5 vitamini eksikliği belirtileri: Sinir ve gelişim bozuklukları, bulaşıcı hastalıklara kolay yakalanma, gerginlik, yorgunluk, uyku bozuklukları. Halsizlik ve saç ve mukoza derilerinde bozukluk.
Önerilen günlük doz: 6 miligram Gojiberry içeriğinde bulunan miktar: 1-1,2 mg. Vitamin C (Askorbin asidi): Enfeksiyonlardan korur, radikalleri yakalar ve kansere karşı korunma sağlar, bağ dokularını güçlendirir, performansı arttırır, yaraları iyileştirir, stresi azaltır, alerjilere karşı iyi bir savaşçıdır. Demirin vücut içerisindeki dolaşımı ve değerlendirilmesi için de önemlidir.
C vitamini eksikliği belirtileri: Parodontoz, diş eti kanamaları, sık burun kanaması, sık sık soğuk algınlığına yakalanmak, performans düşüklüğü, yorgunluk, yaraların geç kapanması (hatta kapanmaması), kalp ritmi bozuklukları. Önerilen günlük doz: 75-100 miligram Gojiberi içeriğinde bulunan miktar: 29-148 mg.

Cildimiz ve Goji Berry Etkisi
En büyük duyu organını eleştirel bir gözle inceleyen herkes fark edecektir ki cildimiz üzerindeki en fazla kırışık olan bölgeler, en fazla serbest radikal güneş ışınına maruz kalan yerlerimizdedir: yüzümüzde, boğazımızda, ellerimizin üzerindeki kırışıklıklar gibi … Derimizin üzerini örttüğümüz kısımlarının gençliklerini daha uzun süre korudukları artık bilinen bir gerçektir.

Zararlı mor ötesi ışınlar sadece güneş yanıklarına sebebiyet vermekle kalmaz, aynı zamanda cildin üzerindeki kolajenleri de birbirlerine bağlarlar. Bunun sonucunda ise buruşmalar vekır ışıklıklar ortaya çıkar. Ciltteki yağlı asitlerin oksidasyonu ise çirkin yaşlılık lekeleri oluşmasına yol açar.Bu aşamada da eski zamanlardaki kadınların sürekli şemsiye ile gezinmeleri ve soluk bir tenin çok ince olmasının da şaşırtıcı bir şey olmaması gerekir. İnsanlar o zamanlarda da güneş ışınlarına maruz kalan derinin vaktinden evvel yaşlandığının bilincindeydiler.
Ozon deliği giderek büyüyen dünyamızda ise ikinci bir problem daha vardır: Deri sadece daha hızlı yaşlanmakla kalmaz, üzerine bir de filtrelenmemiş güneş ışınları nüfuz ettikçe deri kanseri gibi hastalıkların daha sık ortaya çıkmasına yol açar.Tabi ki güneşten ve onun zararlı ışınlarından korunması gereken tek yaratıklar bizler değiliz. Bitki dünyasındaki genç kardeşlerimizin de kalınca bir postu yoktur. Onlar da bu açığı kendilerini büyük oranda deride yoğunlaştıran Antioksidanlar oluşturarak kapatırlar. Şanslıyız ki böyle bir koruma tabakası, bu sebzelerden tükettikçe bizim cildimiz üzerinde de oluşturulabilir.Cildin korunması için çok etkili bir başka şey de Karotinoidlerdir ve bilmekteyiz ki Gojiberry de ağzına kadar bununla doludur. Gözlerde olduğu bu maddeler deride de birikerek güneş ışınlarına karşı cildin içer den korunmasını sağlarlar.

Yapılan çeşitli testlerde, A Vitamininin de benzeri şekilde etkili olduğu görülmüştür. Bu testler, doza bağlı olarak cilt kanserinin ön aşamalarının %81 oranında azaldığını göstermiştir. Aynı şekilde Lutein, Elajik asit, ve Goji Polisakaridler‘in farklı araştırmalarda cildi koruyucu özellikleri araştırılmış ve cilt kanserinin oluşumunu engellemede önemli bir rol üstlendikleri kabul edilmiştir.Şüphesiz ki bu maddeler psoralar da da etkilidirler. Elimizde bu konuda yapılmış araştırmalar olmamakla birlikte bir çok vakadan da anlaşılmaktadır ki, uzun süreli alımlarda ve arttırılmış dozlarda (iki katı oranına kadar) semptomlarda düzelme veya tamamen ortadan kalkma söz konusu olmuştur.
Görünen o ki Gojiberry bu konuda da bir koruma sağlaya bilir. Tycum Barbarum Polisakaridleri ile yapılan testlerde deri deokside olmuş özünde yüksek MMP değerlerinin bir sonucu olan yağların artması durdurulmuştur.Ama neden şeker derimizi yaşlandırır? Kitaptaki anlatımları buraya kadar takip edenler, konuyla ilgili bağlantıyı hemen fark edeceklerdir. Oksidatif olarak zarar görmüş proteinlerin şekerleşmesi derideki hücreleri de tıkar ve böylelikle bu hücreler yeteri kadar besin maddesi temin edemez hale gelirler. Bunun sonucunda deri yorulur ve yaşlanır. Bu yüzden cildinin genç kalmasını isteyen herkes yüksek glisemik göstergesi olan besin maddelerinden kaçınmalı dır. Gojiberi, cilde koruma sağlamasının yanı sıra cildimizin beslenmesi için de hayati önem taşıyan pek çok madde içerir.Burada bunların bazılarına değinmekte fayda görüyoruz. Bağ dokunun yapılmasındaki en önemli enzim verici unsur çinkodur.Çinko, bakır ve C Vitaminleri ile kol kola verip Kolajen ve elastin dokuları oldukça sabit ve elastik bir dokuya eklemlerler. Bu besin maddeleri olmadan dokular arasındaki bu bağlantı ancak yetersiz derecede kurulabilir ve bağ dokusu güçsüz kalıp deriye çok az direnç verir.Bir çok insan, Gojiberry kendi günlük beslenme planlarına dahil ettikten sonra çok daha taze ve güçlü bir cilde sahip olduklarını belirtmektedirler. Gojiberi, tahribat ve yaşlanma lekelerine karşı korumanın yanı sıra derimizin sağlamlığını ve elastikliğini de sağlar. Yani hem içeriden gelen sürekli koruyucu bir kozmetik maddesi ve üstelik tadı da enfes!

Goji Berry ile Baş ağrısı ve Sersemlik Hissinden kurtulun
Geleneksel Çin tıbbında baş ağrısı ve sersemlik hissinin böbrek Yin ( yaşam özü) ve Yang (fonksiyon) yetersizliğinden kaynaklandığına inanılır. Goji Yin/Yang dengesinin ayarlanmasında en çok kullanılan bitkidir .
Goji Berry Cinsel Gücü ve Fonksiyonu arttırır
Goji üzümü Asya tıbbında yer alan başlıca cinsel güç arttırıcı bitkidir ve efsanevi olarak cinsel arzuyu tetiklediğine inanılır. Eski bir Çin atasözü evinden ve karısından uzaklara gitmek zorunda olan erkekler için “Kim ki evinden yüz kilometre uzağa gidecekse Gojiberry yememelidir!” der. Modern bilimsel çalışmalar ise Goji’nin kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırdığını göstermektedir.

İŞTE BU MUCİZEVİ BİTKİNİN BAZI ÇOK ÖNEMLİ FAYDALARI
Goji Berry Böbrek sağlığını korur
Goji Berry Cinsel Gücü ve Fonksiyonu arttırır
Goji Berry Değerli DNA’nızı korur
Goji Berry Doğurganlığı arttırır
Goji Berry Faydaları
Goji Berry Güçlü kan değerleri sağlar
Goji Berry Hafızanızı güçlendirir
Goji Berry Hastalıklara karşı direncinizi arttırır
Goji Berry ile Baş ağrısı ve Sersemlik Hissinden kurtulun
Goji Berry ile Daha İyi bir Uyku
Goji Berry ile Enerjinizi ve Dayanıklılığınızı Arttırın
Goji Berry ile Genç Hissedin
Goji Berry ile Kan Basıncınızı Düşürür
Goji Berry ile Kanserle savaş
Goji Berry ile Kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirir
Goji Berry ile Kilo Verin
Goji Berry ile Ömrünüzü Uzatın
Goji Berry ile Sağlıklı Kolesterol Seviyelerine Ulaşın
Goji Berry Kalbinizi Güçlendirir
Goji Berry Kan Şekerini Dengeler
Goji Berry Kanserden Korur
Goji Berry Karaciğerinizi destekler
Goji Berry Kemoterapi ve Radyasyonun olumsuz etkilerini hafifletir
Goji Berry Kronik kuru öksürüğün giderilmesine yardımcıdır
Goji Berry Menapozal semptomları tedavi eder
Goji Berry Neler İhtiva Eder ?
Goji Berry Sabah sıkıntılarını (bulantı-kusmaları) önler
Goji Berry Sindirimi kolaylaştırır
Goji Berry Sonrası Kan Hücrelerinin Değişimi
Goji Berry Tümör büyümesini durdurur
Goji Berry Yağların (Lipid) peroksidasyonunu Engeller
Goji BerryLenfosit sayınızı arttırır
Gojinin şaşırtıcı, yararlı özelliklerin bir kısmı
Kanser Gojiberriyi Sevmiyor
Şeker Hastaları İçin Birebir