Kabızlık İçin Bitkisel Tedavi

Kabızlık ishal gibi bir bağırsak problemidir. Karın kaslarının zayıflığı, yetersiz sıvı alımı, bağırsak tembelliği, yanlış beslenme, gerginlik, stres ve bunun yanında psikolojik sorunlar kabızlığa neden olabilmektedir. Kabızlığın tedavi edilmediği durumlarda hemoroid, karında şişlik ve ardından kilo alma gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Çeşitli bağırsak hastalılarına da yol açabilen kabızlık ilaç tedavisinin yanı sıra destekleyici olarak bitkisel tedavi de uygulandığı görülmektedir. Günümüzde hazırlanacak bitkisel ürünlerle kabızlık sorununu tedavi eden çok hasta bulunmaktadır.

Kabızlık İçin Öneriler

Pırasa, ıspanak, lahana, brokoli, pazı ve kabak gibi yeşil sebzeler bol tüketilmelidir.
Su tüketimine dikkat edilmelidir. Günden en az 1.5 lt su tüketilmelidir.
Trabzon hurması, portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler bolca tüketilmelidir.
Lifli gıdalar tüketilmesine dikkat edilmelidir.
Yiyecekler mümkün olduğu kadar çok çiğnenmelidir.
Yüksek oranda kepekli gıdalar tüketilmesi önerilmektedir.
Muz ve çikolatadan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Kabızlık Çayı

4-5 parça barut ağacı kabuğu, 1 tatlı kaşığı rezene, 3-4 yaprak sinameki üzerine iki su bardağı kadar sıcak su konularak kapatılır ve 4-5 dakika demlenmesinin ardından içilir.

Ayrıca zencefil çayı, keten tohumu ve sinameki çayları da kabızlığa iyi gelmektedir.

İncir Kürü

İyice yıkanmış 3-4 adet kuru incir akşamdan bir su bardağı suya konulur. Sabah ise aç karnına incirler yenerek ardından suyu içilir. 3-4 hafta kadar uygulanması kabızlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Ancak incir kürünü şeker hastalarının uygulaması doğru olmaz.

Portakal Yaprağı Kürü

7-8 adet taze portakal yaprağı bir su bardağı su ile hafif ateşte 5 dakika kaynatılır. Süzülerek ılıdığında kahvaltıdan bir saat sonra içilir. Bu kür her seferinde taze olarak 1 hafta uygulanmalıdır.

Kabızlık İçin Çorba

1 kilogram arpa akşamdan bir tencereye alınarak üstünü örtecek kadar su eklenir ve sabaha kadar beklemeye bırakılır. Bekletilen arpa sabah haşlanarak kabak, pırasa, ıspanak ve kereviz sapı eklenir. Sebzelerin yoğunluğunu tercihinize göre arttırabilirsiniz. Çorba kıvamına gelene kadar karıştırılır. Şikâyetleriniz gidene kadar her sabah bu çorbayı aç karnına tüketmeniz önerilir.

Her ne kadar ilaç tedavisi ve da bitkisel tedaviler uygulansa da öncelikle kişilerin sporu ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmesi gerekir.