Keratin Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Keratin dişlerimizde, tırnaklarımızda ve saçlarımızda bulunan bir tür proteindir. Saçlarımızın esnek yapısı keratin sayesinde korunmaktadır. Benim gibi saçlarını sık boyatan, aşırı ısıya maruz bırakılan saçlarda keratin miktarı zamanla azalıyor.. Azalan keratinle birlikte saçlarımızın dengesi bozulup, sertleşip inceliyor ve birbirine dolaşmaya başlıyor.. Benim de en büyük sorunum saçlarımın incelmesi ve birbirine dolaşması.. Bu sebeple evde yaptığım bakımlara ek olarak arada bir Keratin bakımı yaptırıyorum..

Öncelikle her kuaför farklı markanın keratin bakımını uyguluyor. Size tavsiyem silikon içerikle şişirilmemiş bir markayı tercih etmeniz..

Keratin Bakımı Aşamaları;
Keratin bakımı yaptırırken önce saçınız özel bir şampuanla yıkanıyor. Bu şampuan, saç tellerimiz de bulunan pulların açılmasını sağlıyor. Bir süre özel şampuanla bekletildikten sonra saç yıkanıyor. Daha sonra açılan pullarda ki boşlukları doldurmak için ”Keratin” i tutam tutam saça uyguluyorlar.

Saça yavaş yavaş uygulandıktan sonra 15-20 dk kadar saçta bekletiliyor. Klimazon gibi ısı veren makinalarda bekleme zorunluluğu yok..

Ardından yıkanıp saçlar kurutulup saçı ezmeden ince bir kat fön çekiliyor.. İnce bir fönle bile saçlar oldukça pürüzsüz duruyor. Keratinle doldurulup kapanan pullar saçta ışığı kırmadan yansıtıyor dolayısıyla saçlarınız eskisine oranla çok daha parlak görünüyor (Özellikle keratin bakımlarının ardından saça yüksek ısı ile fön çekmek ya da press yapmak ısıya karşı dayanıksız olan keratin moleküllerinin tahrip olmasına neden olur ve yapılan bakım işlemi tamamen boşa gitmiş olabilir.

Dikkat: Keratin bakımı her saça aynı oranda etki etmez. Saçınız çok ince telli, işlem görmemiş sağlıklı bir saçsa bu bakım saçınızda ağırlaşma yapabilir. Yukarıda da yazdığım gibi yıpranmış saçlarda daha iyi etki eden saçı toparlayan bir işlem..

Bu zamana kadar sık aralıklarla olmasa da 3-4 kere Keratin bakımı yaptırıdm.. Deneyimlediğim kadarıyla saçlarımdaki karışma azaldı diyebilirim..

Önemli: İpek gibi yumuşacık bir saçtan ziyade, pürüzsüz ve sağlıklı bir saça sahip olmamızı sağlıyor… Bu sebeple keratin bakımı yaptırdım saçlarım ipek gibi olmadı diye endişelenmeyin.. Bu işlemin amacı;
” Saçları kimyasal işlemlerden dolayı yıpranmış ve elastik duruma gelmiş saçları sertleştirerek toparlamaktır. Zaten keratin olarak adlandırdığımız madde de tırnaklarımızda ve saçımızın doğal yapısında bulunan sert bir protein türüdür. Saçlarınızda açma işlemi yoksa ya da perma – açma işlemleri için saçlarınızı ekstra güçlendirmek istemiyorsanız keratin bakımlarına çok ihtiyacınız olmaz.”

Saçınız yıpranmış, uçları saman gibi olmuş ve kestirmeye de kıyamıyorsanız Keratin bakımını denemenizi tavsiye ederim.. Saçlarınız toparlanana kadar 5 yıkamada bir yapılması tavsiye ediliyor. Saçınız toparlandıkdan sonra ayda ya da iki ayda bir yaptırıp saçınızı dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz.. Bakımdan sonra evinizde de iyi bir şampuan + maske ve serum alışkanlığını devam ettirirseniz saçlarınız daha sağlıklı, dolgun ve canlı görünmeye devam edecektir.. 🙂
Keratin bakımını nerede yaptırabilirsiniz?

Keratin bakımını hemen hemen bir çok kuaförde yaptırabilirsiniz. Ancak emin olduğunuz, kullandığı malzemelerin orjinal olduğuna güvendiğiniz yerlerde yaptırmanızı tavsiye ederim. Bakımların fiyatını kuaförler belirlese de ortalama 50-100 tl arasında bir fiyata yapılıyor. Bu bakımı evde deneyen arkadaşlarım da var ancak tek başınıza yapabileceğiniz bir işlem değil maalesef. Bu sebeple ya yanınızda bu uygulamayı yapacak birini bulundurun ya da kuaföre yaptırın derim 🙂

Dipnot: Keratin içerikli maskelerin saça periyodik olarak yapılmasının en önemli nedeni, kimyasal işlemlerden dolayı yıpranmış saçlarınızda tahribata uğramış protein zincirlerini onarmaktır. Keratin de bir protein olduğu için ve saçın kendi hammaddesi olduğu için bunu tekrar saça yüklemek gerekir. Son dönemde oldukça popüler olan Hindistan cevizi yağı saçın daha yumuşak hale gelmesini sağlar ancak saçın kaybettiği proteini saça yüklemez. Bu yağları kullanmayı bıraktığınız anda saçlarınız eski haline geri döner.. Bu sebeple yıpranmış saçları onarmak için hindistancevizi yerine protein açısından zengin olan yumurtayı sürmeniz daha faydalı olacaktır.

Anahtar kelimeler : saf keratin fiyatı,saf keratin bakımı,saf keratin saç bakımı,saf keratin nerede bulunur,saf keratin nasıl kullanılır,saf keratin satın al,keratin nedir hangi besinlerde bulunur,