Papatya’nın Sağlığınıza 10 Faydası

 Sağlık bilincine sahip insanlar sundukları çok sayıda sağlık faydası için bitki çaylarına geçiş yapıyorlar.

Papatya çayı, birçok tıbbi ve güzellik faydası sağladığı için her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir.

Asya’ya, Avrupa’ya, Avustralya’ya ve Kuzey Amerika’ya özgü olan bu bitki hem güzel görünüşü hem de güzel kokusu ile dünyadaki en çok kullanılan ve üzerinden en fazla çalışma yapılmış şifalı bitkilerden birisidir ve çok sayıda rahatsızlığa karşı önerilmektedir.

Papatya içerisindeki bisabolol isimli aktif bileşen, tahrişi önleyici, iltihaplanmayı önleyici ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca sakinleştirici, kanser önleyici, antikoagülan, antispazmodik ve ishal önleyici özellikleri de bulunmaktadır.

Hem taze hem kurutulmuş papatya çiçekleri yüzyıllarca birtakım sağlık sorunlarını iyileştirmek için çay yapmakta kullanılmıştır. Çay yapmak için:

  • Bir fincan sıcak suya 1 çay kaşığı kuru papatya çiçeği ekleyin.
  • Üzerini kapatın ve 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve sonra süzün.
  • Biraz işlenmemiş bal ekleyin ve hala sıcakken için.

Ayrıca hazır papatya çayı poşetlerini de satın alabilirsiniz.

Sağlık ve güzellik ilaçlarında, krem ve losyonlar da, sıvı, konsantre, yağ halinde papatya bulunmaktadır.

Papatyanın Sağlığa Faydaları

1. Uyku Sorunlarıyla Savaşır

Uyumada zorluk çekiyorsanız, papatya çayı içmek size çok fayda sağlayabilir. Bu bitkide sakinleştirici ve uyku getirici flavonoid isimli bileşenlerden bol miktarda bulunmaktadır. Bu bileşenler beyninizin serotonin ve dopamin salgılamasını sağlayacak sinyaller gönderir ve böylece iyi bir uyku çekersiniz.

Bu bitki ayrıca kaslarınızı ve sinirlerinizi de rahatlatır ve bu da uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

Buna ek olarak, papatya, uyku apnesi için harikadır, çünkü anti-inflamatuar (iltihaplanma önleyici) etkileri horlamaya neden olan solunum yollarında tıkanıklığı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  • Sinirlerini ve kaslarınızı rahatlatmak için yatmadan 1 saat önce bir fincan sıcak papatya çayı için.
  • Alternatif olarak, 1 ölçü papatya yağı ve 2 ölçü zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile bir masaj yağı hazırlayın. Uyumadan önce ayaklarınızın yanı sıra boynunuzun arkasını masaj yapın.

2. Baş Ağrısını Giderir

İster baş ağrısı veya migrenden müzdarip olun, papatya hızlı rahatlama için iyi bir şifa kaynağıdır.

Papatya, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan anti-inflamatuar, antispazmodik ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Aslında papatya çayını düzenli olarak içmek migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Bu bitki, vücudunuzu alkalize ederken kan dolaşımını arttırır ve bu da sizin ağrılarınızı dindirir.

Baş ağrısı ve migren için günde 3 veya 4 kez papatya çayı için.

3. Kas Ağrısı ve Spazmları Yatıştırır

Bu bitki aynı zamanda kas ağrısı ve acıyı azaltmaya yardımcı olur. Papatya, idrardaki glisin seviyesini yükseltir; glisin, sinirlerinizi ve kaslarınızı sakinleştirmeye yardımcı etkisi bulunan ve doğal oluşan bir amino asittir.

Ayrıca, bu bitki, ağrıyan kas dokularının daha hızlı iyileşmesini kolaylaştırmak için vücuda rahatlatıcı bir etkiye sahip anti-inflamatuar özelliklere sahip birkaç flavonoid içerir.

Moleküler Tıp Raporlarında yayınlanan 2010 yılı araştırması, anti-inflamatuar ve kas gevşetici özellikler de dahil olmak üzere papatyanın çeşitli tıbbi özellikleri üzerine aydınlatıcı bilgiler sunuyor.

  • 1 ölçü papatya yağı ve 2 ölçü hindistan cevizi yağını karıştırarak bir masaj yağı hazırlayın. Kas ağrısı ve spazmlardan kurtulmak ve hızlı bir rahatlama sağlamak için etkilenen bölgeye bu yağı kullanarak masaj yapın.
  • Ayrıca, kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olmak için günde 2 veya 3 kez papatya çayı için.

4. Stres Kontrol Altında Tutar

Papatya, stres seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olan etkili bir bitkidir. Stres uykusuzluktan kalp sorununa kadar pek çok sağlık sorunuyla bağlantılıdır.

Bu bitkinin rahatlatıcı özelliği, merkezi sinir sisteminde stres ve kaygıda azalmaya yardımcı olan bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Phytotherapy Research’te yayınlanan 2012 yılına ait bir araştırmada, papatya esans yağı, merkezi sinir sistemi işleyişi üzerinde pozitif etkilere sahiptir.

  • Banyo yaparken küvete birkaç damla papatya esans yağı ekleyin. Sinirlerinizi yatıştırmak ve stresinizi azaltmak için 15 dakika bekletin.
  • Ayrıca günde 2-3 bardak papatya çayı için.

5. Adet Kramplarını Azaltır

Papatya, menstrüel kramp ağrısı çeken kadınların ağrılarını azaltmaya yardımcı olur.

Bir bardak papatya çayı, rahmin kaslarını rahatlatır ve kramp oluşmasını önleyebilir. Bu bitki, kas spazmlarını gevşeten glisin isimli amino asitin salınmasına yardımcı olur.

İltihap önleyici ve antispazmodik özellikleri rahmi rahatlatır ve menstrüasyon sırasında ağrıya neden olan spazmodik kasılmaları azaltır.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan 2005 tarihli bir araştırmada, papatya çayının içilmesi, rahim dokusunun rahatlatılmasıyla kadınlarda adet kramplarının hafifletilmesine yardımcı olduğunu belirtmektedir.

Günde 2-3 bardak papatya çayı, adet dönemindeki o korkunç ağrıları azaltmaya yardımcı olacaktır.