Sarımsak, Maydanoz, Limon Nedir? Ne İşe Yarar?

Sarımsak

Sarımsak keskin kokar ve yemeklere lezzet katar, peki daha fazlası yok mu? Sarımsak neden sağlık için bu kadar faydalı bitki kabul edilir? Birincisi birçok tıbbi niteliği olan bileşik allicin’e sahip. Allicin, içerdiği sülfür ile sarımsağa keskin tadı ve tuhaf kokusunu verir. Sarımsak sağlık açısından faydaları sayısızdır. Kalp hastalıkları, soğuk algınlığı, öksürük, kan basıncının düşürülmese bu faydalardan sadece birkaçıdır.

Sarımsak Nedir?

Sarımsak, bilinen en eski tıbbi bitki çeşidi veya baharattır. Allium cinsine aittir ve Orta Asya’ya özgüdür. İnsanoğlu 3000 yıl önce bu sihirli bitkinin iyileştirici özelliklerini tanıdı.

Sarımsak besin değerleri

İçinde fosfor, kalsiyum ve demir gibi faydalı minerallerin yanı sıra iyot, kükürt ve klor gibi iz mineralleri bulunur. Organik bileşikler açısından allisin, allisatin 1 ve 2’nin ender kaynaklarından biridir.

Sarımsağın faydaları

Sindirimi arttırıyor. Diyetinize günlük sarımsak eklenmesi, herhangi bir sindirim probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Sarımsak, bağırsakların iyi sindirim için normal şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Diyabeti kontrol ediyor. Diyabet böbreklere zarar verebilir, sinir sistemi işlevlerini engelleyebilir, kalp rahatsızlıklarına neden olabilir ve hatta görme yetersizliğine neden olabilir. Sarımsaktan alınan yağ, diyabetik hastaları bu yan etkilerden koruyabilir.

Kolesterol Seviyelerini Düşürür. Yüksek kolesterol, insan sağlığı açısından kötüdür. Allicin bileşiğinde zengindir ki, LDL kolesterolünün oksitlenmesini etkili bir şekilde engeller. Yüksek kolesterol düzeyine sahip olan herkes bu bitkiyi günlük diyetlerine dâhil etmelidir.

Hipertansiyonu azaltır. Sarımsak, yüksek tansiyonu iyileştirmek için kullanılan bitkisel bir katkı maddesidir. Yüksek basınç seviyelerine maruz kaldığında içinde bulunan allisin kan damarlarını rahatlatır.

Göze iyi gelir. Sarımsak, selenyum, kersetin ve C vitamini gibi besin maddelerinden zengindir ve bunların hepsi göz enfeksiyonlarına ve şişliklere yardımcı olur.

Kulak ağrılarını azaltır. Sarımsak, birçok antiviral, antifungal ve antibiyotik özelliklere sahip olduğundan, kulak ağrısını iyileştirmek için sıklıkla kullanılır.

Bağırsak problemlerini tedavi eder. Sarımsak, dizanteri, diyare ve kolit gibi bağırsak sorunlarını gidermektedir. Solucanları ortadan kaldırmada oynadığı rol olağanüstüdür. Bağırsakta sindirime yardımcı olan faydalı organizmaların işleyişini etkilemez ancak bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eder.

Soğuk algınlığında kullanılır. Ham sarımsak soğuk algınlığı ve öksürükleri tedavi etmek için kullanılır.

Yaraları iyileştirir. Sarımsak enfekte yaralar üzerine bitkisel bir tedavi olarak yerleştirilebilir.

Kanseri önlüyor. Sarımsağın düzenli olarak alınması kolon, mide ve bağırsak kanseri riskini azaltır. Kanserojen bileşiklerin üretimini azaltmaya yardımcı olur ve göğüs kanseri ile ilişkili tümörlerin oluşumunu azaltır.

Bu Harika Bitki Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sarımsakların sağlığa olan faydaları yüzyıllar önce insanlar tarafından fark edildi. Ezilmiş ya da doğranmış olarak çiğ yemeye başladığınızda çok etkilidir. Günde bir kaşık sarımsak, genel sağlığınızda büyük bir iyileşme sağlayabilirken, 2 ila 3 diş çok soğuk almanızı önleyebilir.

Bununla birlikte, sindirim sisteminde tahrişe neden olabileceğinden çok fazla tüketilmesi de pek iyi değildir. Tek dezavantajı, keskin kokusu ve keskin tadıdır, ancak bundan başka, sarımsak insanlık için şifalı bir bitkidir.

Maydanoz

Maydanozun sağlığa olan faydaları, kanseri, şeker hastalığını ve romatoid artriti kontrol altına almanın yanı sıra osteoporozu önlemeyi de içerir. Ayrıca, anti-inflamatuar özelliklere sahip bir ağrı kesici olarak işlev görür. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurken hazımsızlık, mide krampları, şişkinlik ve mide bulantısı gibi gastrointestinal problemlerden de kurtulmayı sağlar.

Maydanoz yıl boyunca marketlerde bulunabilir. Ayrıca son derece besleyici bir bitkidir ve bol miktarda vitamin ve antioksidan içerir ve bu da sağlığımızı büyük ölçüde artırabilir.

Maydanoz nedir?

Ağırlıklı olarak tropik bir bitki olan Maydanoz, büyümek için neme ve geniş güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bitki, yeşil yapraklı sebze ve baharat olarak kullanılır. Aslında hem yaprak hem de kök Akdeniz ve Avrupa mutfaklarında kullanılır. Süsleme, salatalar, stoklar ve sandviçler de dahil olmak üzere birçok farklı şekilde tüketilir. Yaprak daha fazla iki ayrılır: kıvırcık yaprak ve düz yaprak. Kök formu, yalnızca yaklaşık 300 yıl önce ekilmeye başlamıştır. Günümüzde, kök maydanozu giderek daha popüler hale gelmektedir.

Maydanoz besin değerleri

Maydanozda bulunan besin maddeleri arasında A, K, C ve E vitaminleri, tiamin, riboflavin, niasin, vitamin B6, vitamin B12, pantotenik asit, kolin, folatlar, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, çinko ve bakır. Aynı zamanda, miristik, limonen, öjenol ve alfa-tüjen gibi uçucu bileşiklerin de çok iyi bir kaynağıdır. Yaprakları enerji, karbonhidrat, yağ ve protein içerir.

Maydanozun faydaları

Diyabeti kontrol ediyor. Geleneksel olarak, maydanoz diyabet için bir ilaç olarak Türkiye’de kullanılmıştır. Bu iddiayı bilimsel olarak doğrulamak için Marmara Üniversitesi’nde araştırma yürütülmüştür. Araştırma maydanoz verilen diyabet hastası farelerin bir ay boyunca kan şekeri düzeylerinde bir düşüş gösterdiğine dair kanıt gösterdi. Araştırma diyabetik kontrol için kullanılabileceğini gösteriyor.

Eklem iltihaplanmalarında kullanılır. Maydanoz ayrıca romatoid artrite karşı da etkilidir. Bitkide bulunan C vitamini ve beta-karoten gibi bileşikler artrit kontrolünde anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesinin artrit belirtilerine bağlı ürik asit giderme sürecini hızlandırdığı düşünülmektedir.

Kanser hücrelerine karşı savaşır. Yapılan çalışamlar maydanozun anti-kansoreojen olduğunu göstermiştir.

Anti-inflamatuar özelliği vardır. Maydanoz Akdeniz bölgesinde geleneksel olarak diş ağrısı, çürüklük, böcek ısırıkları ve sert ciltler için kullanılmıştır.

Osteoporozu tedavi edebilir. Maydanoz, osteoporoz vakalarında etkilidir ve kemik sağlığının korunmasında yardımcı olur. Osteoporoz, kemiklerde tükenmiş kalsiyum seviyeleri ve ayrıca homosistein adı verilen bir amino asit eksikliğinden kaynaklanır. Bu amino asit, folik asit alımı ile parçalanabilir. Bu nedenle, maydanoz, süt ürünlerinden ve sebzelerden başka, en iyi kalsiyum kaynakları arasında sayılmaktadır. Aynı zamanda, homosisteini parçalayabilecek uygun miktarda folik asit içerir.

Diüretik etkileri vardır. Yüzyıllar boyunca maydanoz, böbrek taşları ve safra kesesi taşları gibi çeşitli hastalıkların kontrolünde yardımcı olan diüretik olarak kullanıldı. Ödem, bir hastanın vücutta normal şartlar altında tutması gereken sıvıdan daha fazla sıvı içerdiği tıbbi bir durumdur. Sıvı birikimi nedeniyle vücut şişer. Bu durumdan rahatsız olursanız, maydanoz suyu birkaç çay kaşığı hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Otun kökleri böbrek taşlarına karşı koymada çok yararlıdır. Köklerini kaynar suya ilave etmek ve günlük olarak içmek vücut için genel bir temizleyici olarak da etkili olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Maydanozda bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcı olur. C vitamini, A, K, folat ve niasin gibi vitaminler her biri bağışıklık sisteminin farklı yönleri üzerinde hareket eder. A vitamini doğrudan lenfositlere veya beyaz kan hücrelerine etki eder ve böylece etkilerini arttırır. İçindeki klorofil anti-bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Çalışmalar ayrıca, bitkinin antioksidan özelliklere ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu ve çeşitli ev ilaçları için ideal bir kaynak olduğunu gösterdi.

Limon

Limonun sağlığa olan faydaları, hazımsızlık, kabızlık, diş problemleri, boğaz enfeksiyonları, ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum bozuklukları, kolera ve yüksek tansiyonun tedavisinde bulunurken saç ve cildinize de yarar. Kuşaktan beri terapatik özellikleriyle tanınan limon, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, karnınızı temizler ve kan temizleyici olarak düşünülür.

Limon suyu, özellikle, onunla ilişkili birkaç sağlık faydası vardır. Böbrek taşları için yararlı bir tedavi, inmeyi azaltma ve vücut ısısını düşürme gibi iyi bilinir.

Limonun Besin Değerleri

C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folat, niasin, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor gibi birçok besleyici elementler ve proteinler. Antioksidan ve kanserle mücadele özelliklerini içeren kompozitler olan flavonoidleri içeren bir meyvedir.

Limonun faydaları

Hazımsızlığa iyi gelir. Sindirim sitemine iyi gelir. Gaz sökücüdür.

Ateşi düşürür. Limon suyu, soğuk, grip veya ateşten muzdarip bir kişiyi tedavi edebilir. Terlemeyi artırarak ateşleri kırmaya yardımcı olur.

İç kanamayı durdurabilir. Antiseptik ve pıhtılaşma özelliklerine sahiptir, bu nedenle iç kanamayı durdurabilir.

Kilo verme de yardımcıdır. Bir kişi, ılık su ve balla karışık limon suyu içerse, vücut ağırlığının azalmasına yardımcı olabilir.

Kolera tedavisinde kullanılabilir. Kolera ve sıtma gibi hastalıklar limon suyu ile tedavi edilebilir çünkü kan temizleyici olarak işlev görür.

Boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir. Limon, iyi bilinen anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz enfeksiyonlarıyla ilgili sorunları savuşturan mükemmel bir meyvedir.

Bu üç mükemmel bitkinin faydaları saymakla bitmiyor görüyorsunuz. Bu şifalı bitkilerin ve meyvenin tel bir şişede birleşmesi tam bir mucize içecek oluşturuyor. Limon, sarımsak ve maydanozun eşsiz birleşimi sizleri daha sağlıklı yapabilir.