Yağlı Cilt Tipine Sahip Olanlar İçin Fondöten Uygulama İpuçları

1 | 4
Yağlı Cilt Tipine Sahip Olanlar İçin Fondöten Uygulama İpuçları
Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz, ne yaparsanız yapın makyajınız sizin istediğiniz gibi görünmez. Fondöteniniz akar ya da cildiniz gün ortasında oldukça parlak görünür. Fondötenin kalıcılığını sağlamak da neredeyse imkansız hale gelir.  Bu yazıda, fondötenin yağlı ciltlerde nasıl daha kalıcı kalacağının ipuçlarını sizler için hazırladık.

yagli-cilt-tipine-sahip-olanlar-icin-fondoten-uygulama-ipuclari-1
2 | 4
Doğru Ürünü Bulun

Yağlı cilde sahip olan kişilerin fondöten alırken yaptığı en büyük hata, kuru cilt tipleri için olan ya da ışıltılı bitirişe sahip fondötenleri  seçmeleridir. Bu fondötenler yerine yağsız, mat bitirişe sahip olan fondötenler tercih edilmelidir. Cildin kendi  doğal yağları sayesinde cildiniz kuru görünmeyecektir.

yagli-cilt-tipine-sahip-olanlar-icin-fondoten-uygulama-ipuclari-2
3 | 4
Makyaj Öncesi Yüzünüzü Hazırlayın

Sabahları fondöten uygulamadan önce cildinizi nemlendirmelisiniz. Yağlı cilde sahip kişiler, genellikle nemlendirici adımını atlıyorlar ancak yağsız nemlendirici kullanmalılar. Eğer cildinizi nemlendirmezseniz cildiniz kurur ve daha çok yağ üretir. Nemlendirici ile birlikte kullanacağınız matlaştırıcı etkiye sahip makyaj bazı, fondöteninizin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Bunlara alternatif olarak buzluktan alacağınız bir buz küpünü makyajı uygulamadan önce yüzünüzde gezdirirseniz gözeneklerinizi sıkılaştırır ve makyajınızın kalıcılığını arttırır.

yagli-cilt-tipine-sahip-olanlar-icin-fondoten-uygulama-ipuclari-3

4 | 4
Bastır ve Unut
Fondöteni uygulama aşamasına gelindiğinde en iyi yöntem, masaj yaparak uygulamak veya sürmek yerine bir sünger yardımıyla fondöteni yüze bastırarak uygulamaktır. Eğer profesyonel bir bitiriş isterseniz fondöteninizi uyguladıktan sonra yüzünüze fırça yardımıyla transparan pudra uygulayabilirsiniz. Uygulayacağınız fazla pudra fazla yağı emecektir ve gün boyunca fondötenin renk değişimini engelleyerek kalıcılık sağlayacaktır.

yagli-cilt-tipine-sahip-olanlar-icin-fondoten-uygulama-ipuclari-4