Yeşil Kahve Nedir? Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir? Yeşil Kahve Ne İşe Yarar?

Yeşil Kahve, normal kahvenin ham halidir. Kahve ağacının kızarmamış tohumlarının içinde yer alan çekirdekten elde edilir. Tükettiğimiz kahveler ile aynı kökene sahip olduğu için bir kahve türüdür. Türk mutfağında kavrulmuş kahveden çok daha nadir tüketilmesine rağmen, faydaları kavrulmuş kahveye göre çok daha fazladır.
Yeşil Kahve Nasıl Bitkidir?
Anavatanı Güney Afrika olan Yeşil Kahve, Kolombiya’da geniş bir pazara yayılmıştır. Tropikal iklim kuşağında yetişmektedir. Bodur kahve ağaçlarında yetişir ve bir dalda 100’e yakın yaşil kahve çekirdeği yetişmektedir. Azotun bol olduğu topraklarda daha sağlıklı yetişir. Amerika kıtasında yaygın bir şekilde tüketilirken, ülkemizde sağlık amacıyla kısa süreli tüketimi mevcuttur. Ağaçtan koparıp tüketilebilir. Genelde toz haline getirilerek tüketilir. Yağmur mevsiminden hemen sonra, henüz kızarmamışken toplanır. İçlerindeki yeşil kahve çekirdeği çıkartılarak hiç bir işlem görmeden tüketime hazır hale gelir.
Yeşil Kahvenin Faydaları Nelerdir?
Yeşil kahve çekirdekleri, kan şekerinin düzeyini kontrol altına almaya yardımcı olur. Böylece diyabet riskini azaltabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.
Kafein ve Klorojenik asit içerir. Bu sayede yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterir.
Yüksek bir antioksidan etkiye sahip olduğundan, hücre hasarını önleyerek, yaşlanma etkilerini azaltır.
İyi huylu kolestrolü yükseltir, zararlı kolestrol seviyesini düşürür. 
Kan basıncını azaltıcı etkisi vardır.
Kalp ve damar sağlığında olumlu etkileri vardır.
Serbest radikallerin bünyedeki zararlı ektivitelerini önler.
Bağışıklık sistemini destekler.
Enerjiyi arttırarak canlandırıcı etkiler gösterir. Zinde hisettirir.
Beyin ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.